آنودایزینگ آلومینیوم

آنودایزینگ آلومینیوم

آنودایزینگ آلومینیوم

آنودایزینگ آلومینیوم به روشی گفته می شود که برای تغییر سطح ظاهری فلزات و بستر های دیگر انجام می گیرد. علاوه بر این موجب محافظت سطح آلومینیوم از جمله پنل مشبک دکوراتیوی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، می شود.

لازم به ذکر است که این پنل های مشبک دکوراتیو را در برابر اشعه یو وی محافظت نموده و کیفیت زیبایی شناسی آن ها را تقویت می نماید. همین طور آن ها را در برابر خراشیدگی مقاوم نموده و به عنوان یکی از با دوام ترین سطوح شناخته می شود.

آنودایزینگ چیست؟

آنادایز کردن و یا همان آنودایزینگ، در واقع جهت ایجاد لایه ای از اکسید طبیعی بر روی سطح پروفیل و یا ورق آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرد.

بدین ترتیب، مقاومت در برابر خوردگی و سایش را افزایش می دهد. لازم است بدانید که آنودایزینگ باعث تغییر در بافت میکروسکوپی سطح و ساختار بلوری فلز آلومینیوم می شود.

روکش ضخیم معمولا متخلخل است، به همین خاطر دست یابی به مقاومت در برابر خوردگی به طور معمول یک فرآیند مهم و حائز اهمیت به شمار می اید.

آنادایز آلیاژ های آلومینیوم علاوه بر افزایش مقاومت در برابر خوردگی، باعث زیبایی ظاهری و عدم تغییر رنگ در سطح آلومینیوم می شود.

آنادایز قدرت جذب رنگدانه ها را افزایش می دهد.

محصولات آلومینیومی که آنادایز شده اند، پس از فرآیند شیمیایی، سطح بالایی از شفافیت را دارای می شوند. این لایه دارای سطحی متخلخل است که می تواند ظرفیت جذب خوبی را برای مواد آلی و معدنی، ایجاد نماید.

به همین خاطر محصولات آلومینیومی آنادایز شده می توانند انواع مختلفی از رنگ های روشن را دارا باشند. علاوه بر این لایه رنگ نیز می تواند اثر ضد خوردگی خوبی را از خود نشان دهد.

خصوصیات و ویژگی های آنادایز آلومینیوم

مقاومت بالا در برابر خوردگی

محصولات آلومینیومی که آنادایز شده اند، مقاومت چشم گیری در برابر خوردگی از خود نشان می دهند. به طور مثال ممحصولات آلومینیوم آنادایز شده در محصول اسید کرومیک، اکسید متراکم تشکیل شده بر روی سطح باعث مقاومت در برابر خوردگی می شود.

محصولات آلومینیومی آنادایز شده در محلول اسید سولفوریک، ضخامت بالا تر فیلم اکسید روی سطح تشکیل می شوند، جذب قوی تر می شود.

آنودایزینگ آلومینیوم
خصوصیات و ویژگی های آنودایزینگ آلومینیوم

عایق الکتریکی قوی

ساختار شیمیایی اکسید آنادایز شده باعث به وجود آمدن یک لایه اکسید فلزی است. این اکسید خاصیت فلزات را ندارد به این ترتیب جریان انرژی را از خود عبور نمی دهد.

به همین خاطر دلیل سطح آنادایز شده عایق الکتریکی قوی برای ممانعت از عبور برق و حرارت می باشد. در صورتی که خود فلز آلومینیوم رسانا است.

نحوه آنادایز شدن آلومینیوم

در جهت تهیه آلومینیوم به صورت آنادایز شده، در ابتدا سطح آن را کاملا تمیز می کنندو سپس در حمام مقداری محلول الکترولیتی مانند اسید سولفوریک قرار می دهند.

الکترولیت یک محلول الکتریکی رسانا است که از تعداد زیادی یون مثبت و منفی که مبادله می شوند، تشکیل شده است.

یک بار الکتریکی مثبت بر روی آلومینیوم اعمال می شود و آن را آنادایز می کنند. در حالی که یک بار منفی برای صفحات معلق در الکترولیت اعمال می شود.

جریان الکتریکی موجود در این مدار باعث جذب یون های مثبت به صفحات منفی و یون های منفی در آند مثبت یعنی قطعه آلومینیوم می شود.

آنادایز کردن سخت چیست؟

آنادایزه کردن سخت، از خوردگی و مقاومت بیش تری در برابر سایش در محیط های شدید و یا داشتن قطعات مکانیک متحرک که در معرض اصطکاک بالایی قرار دارند، انجام می شود.

آیا آلومینیوم نیاز به محافظت دارد؟

لازم است بدانید که آلومینیوم جزو فلزات ضد زنگ است. اما این امکان میسر است که در حضور اکسیژن که به آن اکسیداسیون گفته می شود، خراب شود.

زمانی که آلومینیوم در معرض جو قرار بگیرد، به سرعت لایه ای از اکسید آلومینیوم را بر روی سطح آن تشکیل می دهد. لازم است بدانید که این لایه درجه ای از محافظت در برابر خوردگی بیش تر را فراهم می نماید.

سوالات متداول

آنادایز چیست و چه کاربردی دارد؟

آنادایز در واقع یک فرآیند الکتروشیمیایی است که سطح فلز آلومینیوم را به یک لایه تزیینی، با دوام، مقاوم در برابر خوردگی و اکسید آندی تبدیل می نماید.

آنادایز می تواند ویژگی های عالی و مقاومی را به فلز آلومینیوم بدهد.

آنادایز آلومینیوم چه ویژگی هایی را در این فلز به وجود می آورد؟

در طی فرآیند اکسیداسیون آندی با ضخامت مشخص سطح آلومینیوم را می پوشاند. بسته به ضخامت لایه آنادایز قطعه مقاومت کم و بیش خواهد داشت. برای مواردی که قطعات باید مقاوم باشند، می توان ضخامت را به جای 5 – 10 میکرو متر تا 50 میکرو متر افزایش داد. این افزایش ضخامت به طور معمول برای قطعات تزیینی می باشد.

آنودایزینگ آلومینیوم
سوالات متدوال در مورد آنودایزینگ آلومینیوم

نحوه رنگ آمیزی آلومینیوم آنادایز شده به چه شکل است؟

رنگ آمیزی آلومینیوم آنادایز شده بسته به قسمت و نوع آلومینیوم و کاربردی که دارد، کاملا متفاوت می باشد. این نوع رنگ آمیزی از طریق اکسید های فلزی انجام می شود که با استفاده از جریان متناوب در لایه آلومینا ثابت می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان آلومینیوم آگرین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *