آلیاژ آلومینیوم منیزیم

آلیاژ آلومینیوم منیزیم

در این مقاله قصد داریم به آلیاژ آلومینیوم منیزیم بپردازیم. آلیاژ ها ماده ای فلزی متشکل از چند عنصر می باشند. شما این آلیاژ می توانید به صورت ترکیب یا یک محلول است. در این ترکیبات می توانید فلز یا غیر فلز را داشته باشید و آلیاژ مورد نظر را تشکیل دهید. معمولاً فلزات در اثر حرارت ذوب و در اثر ترکیب با هم به یک آلیاژ دست می یابیم.  در نهایت نیز پس از ترکیب شدن در دمای محیط به حالت جامد تبدیل می شود.

آلیاژ آلومینیوم منیزیم یکی از نمونه های مربوط به منیزیم می باشد که شامل منیزیم و دیگر فلز یعنی آلومینیوم است. این آلیاژ دارای خصوصیاتی می باشد که باعث شده است در نقاط مختلف مورد استفاده قرار گیرد. آلیاژ ها به صورت متداول در قسمت فلزکاری مورد استفاده قرار می گیرد که این آلیاژ نیز مستثنی نمی باشد. خیلی اوقات به جای استفاده از فلزات خالص از آلیاژ ها استفاده می کنند.

آلیاژ ها تهیه می شوند تا بتوان در مصارف مخصوص و کاربرد مورد نظر عملکرد بهتری را از خود نشان دهند. فلزات با توجه به ویژگی های محدودی که دارند از طریق ترکیب و تهیه آلیاژ می توان این خصوصیات را بهبود و همچنین ویژگی های جدید را برای آن ها رقم زد. بنابراین شما در مواردی که نیاز به تقویت و یا ایجاد ویژگی برای فلز خاصی می باشید بهتر است به دنبال تهیه آلیاژ ویژه باشید. این آلیاژ ها می باشند که قوی و چکش خوری مناسب را دارا هستند و می توانید آن ها را داشته باشید.

با توجه به این مقدمه بهتر است به شناخت بهتر از آلیاژ آلومینیوم و منیزیم برویم و در صورت لزوم در مواردی از آن ها استفاده کنیم.

آشنایی با آلیاژ آلومینیوم منیزیم

آلیاژ های منیزیم که از ترکیب منیزیم و آلومینیوم تشکیل می شود، جزو ترکیبات مناسبی است که هر یک از آن ها به صورت مشخص دارای خصوصیاتی می باشند که در کنار یکدیگر هم را تکمیل می کنند. منیزیم به صورت کلی دارای وزن بسیاری کمی نسبت به دیگر فلزات می باشد و به همین خاطر در دسته فلزات سبک قرار می گیرد.

یکی از آلیاژهای معروف مربوط به منیزیم، ترکیب با آلومینیوم می باشد. البته آلیاژ دارای مقداری نیز عنصر روی به منظور افزایش کشش و منگنز به علت افزایش مقاومت زنگ زدگی شده است. آلومینیوم مورد استفاده در این آلیاژ به صورت خیلی کوچک بوده که باعث افزایش خواص مکانیکی منیزیم می شود. آلومینیوم دارای قابلیت جذب گاز مناسبی می باشد و شما در آن، تخلخل مربوط به گاز را مشاهده می کنید.

باید بدانیم که آلومینیوم در این ترکیب در صورت وجود بیش از 8 درصد می تواند خاصیت شکل پذیری آن را کاهش دهد. زمانی که شکل پذیری بالا باشد نیاز است تا میزان منیزیم بالا و مقدار آلومینیوم را کاهش دهیم. برای ارتقاء خاصیت استحکامی آلومینیوم از روی استفاده می شود البته باید به صورت محدود از آن استفاده شود تا در حالت جامد باعث ترک خوردگی نشود.

دمای مناسب برای استفاده از این آلیاژ حدود 110 تا 120 درجه نهایت می باشد که اگر در دمایی بالاتر از این باشد خزش مربوط به آن می تواند نامناسب باشد.

کاربردهای آلیاژ آلومینیوم منیزیم

یکی از آلیاژهای مهم و به صورت قابل توجه ای در کارخانجات تولید می شود از این نوع آلیاژ می باشد. استفاده از آن نیز بسیار زیاد است به عنوان مثال در بخش اتومبیل ها این آلیاژ بسیار دیده می شود و همچنین وسایل هایی که در بخش حمل و نقل کاربرد بسیاری داشته و در ابزارهای صنعتی به طور مناسبی قابل استفاده است.

با توجه به خصوصیات بسیار مثبتی که منیزیم در ترکیب با آلومینیوم به دست می آورد بنابراین باعث شده است تا این آلیاژ ترکیبی را در موراد مختلف از جمله صنایع دیده شود. آلیاژ حاصل از ترکیب منیزیم و یک درصد آلومینیوم به صورتی می باشد. که اکسید نمی شود بنابراین در تهیه روکش لوله های سوختی در راکتورها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع دفاعی، خودروسازی، الکترونیکی، انرژی و… بسیار کاربرد دارند. قابلیت بازیافت و همچنین سبک وزنی باعث شده است تا محبوبیت ویژه ای داشته و روز به روز استفاده از آن افزایش یابد.

آلیاژهای منیزیم در شکل های مختلف مانند لوله، میله، آهنگری، صفحه، ورق، سیم جوش از اشکالی می باشد که شما بیشتر می توانید آن ها را داشته باشید.

اشکال تولید شده آلیاژ آلومینیوم- منیزیم
اشکال تولید شده آلیاژ آلومینیوم- منیزیم

قیمت آلومینیوم منیزیم

آلیاژ های آلومینیوم منیزیم دارای قیمت می باشد که در زمان های مختلف می توانید قیمت های نوسانی را ملاحظه کنید. برای اینکه شما بتوانید قیمت های مربوط به را اطلاع پیدا کنید باید با مراکزی که این آلیاژ را ارائه می کنند از طریق تماس تلفنی دریافت نمایید.

سخن پایانی

منیزیم دارای خواصی می باشد که در ترکیب با آلومینیوم باعث می شود تا استحکام بالا رود. شما می توانید براساس این خصوصیاتی که بیان نمودیم این آلیاژ را به کار گیرید. به این حال در بخش های زیادی شما استفاده از آن را مشاهده می کنید و می تواند باعث شود تا نیازهای شما را برای موارد خاص برطرف کند. بنابراین آلیاژ آلومینیوم منیزیم که دارای خصوصیات بسیار مثبتی می باشد را در گزینه های خود برای کاربردهای متنوع در نظر بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان آلومینیوم آگرین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *