ورق آلومینیوم در صنایع

ورق آلومینیوم در صنایع

ورق آلومینیوم در صنایع

ورق آلومینیوم در صنایع مختلفی کاربرد دارد. در واقع یکی از پر کاربرد ترین ورق ها در دنیای امروزی، ورق های آلومینیوم می باشند. این دسته از ورق ها را می توان در جهت تولید روکش های کابل ها و عایق های حرارتی استفاده نمود.

این محصول از فلز آلومینیوم به دست می آید و همان طور که می دانید، فلز آلومینیوم، جزو سبک ترین فلز ها است که خاصیت های فیزیکی قابل توجهی دارد.

همین طور ورق آلومینیوم مقاومت چشم گیری در برابر نور خورشید داشته که همین امر سبب می شود تا از آن برای صنعت ساختمان سازی استفاده نمود.

ورق آلومینیوم در صنایع
کاربرد ورق آلومینیوم در صنایع

لازم است بدانید که ورق های آلومینیوم را می توان در ابعاد و اندازه های متفاوت و به صورت رنگی و بی رنگ تولید نمود. شرکت آلومینیوم آگرین در این مطلب به شما یاری خواهد داد تا شناخت بیش تری نسبت به ورق آلومینیوم و کاربرد آن در صنعت های مختلف به دست بیاورید.

انواع ورق های آلومینیوم

به طور کلی ورق های آلومینیوم را می توان به 4 دسته مختلف تقسیم نمود که هر کدام کارایی و کاربرد منحصر به فردی دارند:

  • ورق آلومینیوم ساده
  • ورق آلومینیوم رنگی
  • ورق آلومینیوم آجدار
  • ورق آلومینیوم پلی

در ادامه در مورد هر کدام از موارد نام برده شده توضیحی مختصر خواهیم داد.

ورق های آلومینیوم رنگی

ورق های رنگی بسیار کاربردی می باشند. همین طور در جنس های مختلف تولید شده و می توان از آن ها استفاده های مختلفی داشت. یکی از کاربرد های رایج ورق های رنگی آلومینیوم، در صنعت درب و پنجره، پوشش سقف سالن ها و دکوراسیون داخلی می باشد.

در حه تولید ورق های آلومینیومی رنگی، باید در ابتدا توسط واحد آبکاری، به سالن رنگ انتقال پیدا کنند. سپس رنگ به وسیله بار الکتریکی با ضخامت 50 تا 100 میکرون بر روی ورق ها قرار می گیرد.

در جهت ایجاد استحکام در رنگ، ورق ها را به کوره منتقل نموده و در دمای 180 تا 200 درجه سانتی گراد، پخته می شوند. شما می توانید ورق های آلومینیوم رنگی را در ضخامت های بین 0.2 تا 30 میلی متر تهیه نمایید.

ورق آلومینیوم آجدار

ورق آلومینیوم آجدار، از فلز سبک آلومینیوم تولید می شود و به دلیل وزن سبک و کمی که دارد، در زندگی روزمره ما پر استفاده می باشد.

این محصول به دلیل ساختار ظاهری که دارد، از انعطاف بالایی برخوردار بوده و بیش تر در طراحی دکوراسیون داخلی و بیرونی ساختمان، کف پوش ها، کابینت های آشپزخانه و…، استفاده می گردد. شما می توانید ورق های آجدار آلومینیومی را با در نظر گرفتن نیازی که دارید، در ابعاد و اندازه های مختلفی تهیه نمایید.

ورق آلومینیوم در صنایع
کاربرد ورق آلومینیوم در صنایع ساختمان سازی

ورق آلومینیوم پلی

این دسته از ورق ها، از یک لایه پلی اتیلن ویک لایه کاغ کرافت و… ساخته شده اند. جنس آلومینیومی که در آن مورد استفاده قرار گرفته است، باعث جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی می شود.

لایه پلی اتیلن موجود در ورق پلی باعث شده است تا از ورود نم و رطوبت به ورق، جلوگیری شود. لازم است بدانید که ورق های آلومینیوم پلی، به طور معملو به صورت رولی و شیت به بازار عرضه می شوند.

از مزایای این نوع از ورق های آلومینیوم می توانیم به انقباض و انبساط بالای آن در برابر حرارت اشاره کنیم. استفاده از ورق آلومینیوم پلی می تواند باعث جلوگیری از خرابی، صدمه جدی به ورق ها و همین طور جذب رطوبت موجود در هوا شود. لازم است بدانید که هزینه این ورق ها بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد.

ورق آلومینیوم چگونه تولید می شود؟

ورق آلومینیوم توسط فرآیند نورد گرم از شمش آلومینیوم تولید می گردد. در این فرآیند، ابتدا شمش آلومینیوم در درجه حرارت های بسیار بالا گرم شده و سپس برای افزایش طول آن، از بین غلتک ها عبور داده می شود. به همین خاطر ضخامت آن کاهش پیدا کرده و ابعاد و اندازه آن بیش تر می شود.

زمانی که آلومینیوم بین رول های تحت فشار عبور داده می شود، بسیار نارک شده و در جهتی که رول ها در حال حرکت می باشند، در همان جهت کشیده تر خواهد شد.

محصول نهایی و خروجی شمش های آلومینیوم، پس از سرد شدن، به شکل ورق و یا رول پیچیده شده و روانه بازار می شوند.

لازم است بدانید که هر شمش آلومینیوم می تواند تا 20 تن وزن داشته باشد. با در نظر گرفتن بیش تر شدن نورد های رول کننده، اندازه شمش ها نیز بیش تر خواهد شد.

به طور معمول یک شمش آلومینیوم حدودا 6 فوت عرض و 2 فوت بلندی و بیش از 2 فوت ضخامت دارد. اما در ابتدا باید شمش حرارت داده تا به دمای مناسب رول شدن برسد. پس از آن وارد دستگاه نورد خرد کننده می شود تا در آن جا به قدری به جلو و عقب رول شود تا ضخامتش کاهش پیدا کرده و فقط به اندازه چند اینچ برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *