کلدینگ آلومینیوم

کلدینگ آلومینیوم

کلدینگ آلومینیوم

کلدینگ آلومینیوم همان آلومینیوم جکت یا آلومینیوم جکتینگ می باشد. جکت در واقع به نوعی پوشش گفته می شود که پیرامون عایق پشم سنگ قرار گرفته و از آن در برابر شرایط و عوامل محیطی مثل رطوبت، ضربه و تغییرات جوی محافظت می نماید.

همین طور باعث بهبود عملکرد عایق پشم سنگ و ظاهر ساختمان تجهیزات می شود.

کلدینگ آلومینیوم چه کاربردی دارد؟

همان طور که می دانید، آلومینیوم خواص و ویژگی های متعددی دارد. با ساخت آلیاژ های مختلف از آلومینیوم، این امکان وجود دارد که برخی از ویژگی ها را تقویت کنیم تا بتوان از آن در صنعت های مختلفی استفاده کرد.

از جکت آلومینیوم، برای آکوستیک، پشک سنگ های پانلی با جکت های حفره دار کاور می شوند و علاوه بر بالا رفتن مقاومت فیزیکی آن ها به صورت پرتابل قابل استفاده می باشند.

کلدینگ آلومینیوم
کاربرد های کلدینگ آلومینیوم

معرفی انواع جکت ها

ورق آلومینیوم

آلومینیوم به عنوان فلزی غیر شکننده شناخته می شود. به همی خاطر در زمان خمش، شکسته و یا شکافته نمی شود. از این رو عملکرد بسیار مناسبی برای پوشش عایق دارد. هم چنین دارای مقاومت مناسبی در برابر خورندگی در انواع محیط ها می باشد.

با تمامی ویژگی های گفته شده در مورد ورق آلومینیوم، در جهت تقویت این خاصیت، از پوشش کاغذ کرافت استفاده می گردد که به همراه پلی اتیلن بر روی ورق چسبیده می شود.

ورق های آلومینیوم با در نظر گرفتن شرایط و کاربردی که دارند، در شکل های مختلفی مانند صاف، کرکره ای، ذوزنقه ای، شادولاین، آجدار و همین طور آلیاژ های مختلف (سری 1000 تا 7000) و با ضخامت های 0.2 تا 30 میلی متر و سختی های متفاوت در صنعت های گوناگون، مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی موارد مختلفی مانند ساختار سازه که شامل فواصل زد ها . شاسی کشی صورت گرفته و… می باشد، تعیین کننده نوع ورق آلومینیوم به شمار می آیند.  

ورق استیل

ورق های استیل در مقایسه با ورق های آلومینیوم و گالوانیزه، بیش ترین و بالا ترین مقاومت را در برابر خوردگی از خود نشان می دهند. همین طور دارای طول عمر طولانی تر و شکل پذیری مناسب تر می باشند. از ورق های استیل در جهت پوشش عایق در صنایع حساس و مهم مانند سکو های نفتی شناور، کشتی سازی تاسیسات بیمارستانی و… استفاده می گردد.

ورق گالوانیزه

گالوانیزه در واقع پوشش روی می باشد که از طریق Hot – Dip، بر روی ورق آهن اعمال می گردد. به صورتی که در طی آن ورق آهنی از حکاک روی مذاب عبور می کند.

 ورق گالوانیزه به عنوان پوشش، به طور معمول در مکان هایی که مورد محافظت در برابر اکسیداسیون باشد، استفاده می گردد و در مقایسه با ورق های آلومینیوم، از انعطاف کم تر، وزن بیش تر و مقاومت فیزیکی بالا تری برخوردار می باشند.

کلدینگ آلومینیوم چیست؟

کلیه ورق های آلومینیوم، از یک لایه رطوبت گیر تشکیل شده اند. این لایه رطوبت گیر که عموما از جنس های مختلف مانند پلی کرافت می باشد، باعث می شود تا مقاومت در برابر خوردگی ورق های آلومینیوم بالا برود و باعث طولانی تر شدن عمر مفید آن شود.

البته لازم است بدانید که هدف اصلی از نصب ورق های آلومینیوم، نصب یک لایه رطوبت گیر می باشد تا جکت آلومینیوم از سطح زیرین در برابر خوردگی و رطوبت محافظت کند.

چرا که نمی توانیم از آلومینیوم به تنهایی و به عنوان یک لایه محافظتی استفاده کنیم. به همین خاطر یک لایه پلی کرافت در کنار آن استفاده می کنیم. همین امر سبب می شود تا کلدینگ آلومینیوم گزینه مناسبی برای استفاده در پالایشگاه ها، موتور خانه ها و سایت های پتروشیمی به شمار آید.

جکتینگ آلومینیوم از چه چیزی تشکیل شده است؟

ورق های آلومینیوم جکت، همان طور که پیش تر گفته شد، به عنوان ورق های آلومینیوم پلی کرافت نیز شناخته می شود. این نوع از ورق های آلومینیومی، از مواد آلی مانند پلی اتیلن و یک لایه ورق آلومینیومی تشکیل شده است. همین امر سبب می شود تا گزینه مناسبی برای استفاده در جهت عایق های حرارتی به شمار آید.

لازم است بدانید که آلومینیوم به عنوان فلزی نرم، کاملا منعطف و در عین حال مستحکم شناخته می شود. همین طور طول عمر نسبتا طولانی دارد. به همین خاطر برای استفاده طولانی مدت از ورق آلومینیوم، نمی توان آن ها را به تنهایی مورد استفاده قرار داد.

باید یک پوشش در جهت محافظت از عایق های حرارتی استفاده شود. به همین خاطر حضور آلومینیوم جکت ها پر رنگ شده و برای این کار بسیار کارآمد می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان آلومینیوم آگرین در ارتباط باشید.

کلدینگ آلومینیوم
کلدینگ آلومینیوم از چه چیزی تشکیل شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *