تسمه استیل چیست و چه کاربردی دارد؟

تسمه استیل

به صورت کلی تسمه استنلس استیل را از ورق استنلس استیل می‌ سازند. این قطعات بسیار متنوع هستند می توانند در پروژه های مختلف و تمام صنایع مورد استفاده قرار گیرند. به این صورت که ورق استیل را با استفاده از دستگاهی به نام اسلیتر در مقاطع یکسان برش می‌ دهند. تسمه‌ های تولیدی می تواند از جنس‌ های مختلفی از جمله پلاستیک، فولادی، استیل، ورق آلومینیوم و… باشد.

در این نوشته منظور از تسمه همان تسمه استنلس استیل است که عموماً از فولاد ضد زنگ ساخته می‌ شود و کاربرد بیش تری نسبت به انواع دیگر دارد. اکنون می خواهیم بدانیم تسمه چیست و چه کاربردی دارد؟ تسمه به برش‌ های یکسان از انواع ورق گفته می‌شود.

تسمه استیل چیست؟

تسمه استیل نیز نوعی تسمه است که از فولاد آلیاژی استنیتی ساخته می شود. این محصول در مقایسه با محصولات دیگر هم چون تسمه های طنابی دارای مقاومت و تحمل بار بیش تری است.

از آن جا که کارخانجات، محصولات خود را در ابعاد مشخص تولید می‌ کنند؛ بنابراین مصرف کنندگان برای آن که بتوانند از محصول با اندازه‌ های مورد نظر خود بهره‌ مند شوند، نیاز به استفاده از کالای فرآوری شده دارند.

یکی از قطعاتی که متناسب با نوع مصرف مشتری تولید می‌ گردد، تسمه نام دارد. قطعات بریده شده از ورق با ابعاد مختلف را تسمه می گویند. تسمه‌ ها به دو روش نوردی و ماشینی تولید می‌ شوند و در صنایع کشتی‌ سازی، خودرو، صنعت ساختمان، بسته‌ بندی اجسام سنگین مانند لوله و پروفیل و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌ شوند.

تولید تسمه ماشینکاری به این صورت است که ورق‌ ها توسط دستگاهی به اسم اسلیتر، براساس وزن و یا نوع سفارش مشتری برش می‌ خورند. اما طی فرایند برش، تسمه‌ ها دچار خمیدگی‌ و تابیدگی در طول خود خواهند شد. برای برطرف کردن این خمیدگی‌ ها و تابیدگی‌ ها، ورق‌ ها نوبت اول وارد دستگاه اتوکشی و سپس ماشینکاری می‌ شوند و در آخر به شکل قطعات صاف درمی‌ آیند.

هم چنین از‌ آن جا که لبه تسمه‌ ها بعد از برش، تیز و برنده هستند؛ بعد از تابگیری وارد مرحله لبه‌ گیری و در نهایت بسته‌ بندی و آماده ارسال می‌ گردند.

از مزیت‌ های تسمه ماشینکاری شده می‌ توان به پایین بودن تلورانس و اندازه دقیق 6 متری آن اشاره کرد. هم چنین آلیاژ آن که به انتخاب مشتری می‌ تواند گالوانیزه، استیل و… باشد.

تسمه استیل
مشخصات و ویژگی های تسمه استیل

انواع تسمه و کاربرد هر تسمه

تسمه ها (به خصوص تسمه های استیل) از پرکاربردترین مواد و قطعات در تمامی صنایع بخصوص بسته بندی و عایق کاری می باشد. استفاده از تسمه در صنایعی هم چون ساختمانی و صنعتی، گریتینگ، سازه های فلزی، تیرچه های فلزی خود ایستا، گاردریل، تولید مقاطع باز و … می باشد.

تسمه گالوانیزه

کاربرد: کابل برق و تلفن

تسمه فولادی سرد نوردی

کاربرد: در کابل برق و تلفن، مخابرات، صنایع اتومبیل سازی، دوچرخه سازی، ترانسفورماتور، لوازم خانگی و رادیاتور سازی.

تسمه فولادی گرم نوردی

کاربرد: صنایع بسته بندی، درب و پنجره

استنلس استیل

کاربرد: صنایع عایق کاری، کابل برق و تلفن، لوازم آشپزخانه، چاقو سازی، وسایل جراحی، صنایع اتومبیل سازی و در سازی.

*سری 300 از جمله استیل 304 و 316 پرکاربرد ترین تسمه استیل می باشند.

آلومینیوم و مونل و دیگر آلیاژ ها

کاربرد: می توانند جایگزین تسمه فولادی و گالوانیزه شوند.

زمانی که نیاز به استفاده از قطعات با اندازه و برش دقیق باشد، از تسمه ماشینکاری استفاده می‌ شود.در این فرایند تسمه های فولادی با عرض های مختلف ولی ضخامت یکسان تولید می شوند.

تسمه استیل
معرفی تسمه استیل آگرین

تسمه استیل 316 چیست و چه کاربردی دارد؟

برش از سطح ورق استیل به نام تسمه شناخته می شود. این تسمه ها به طور معمول از متریال های آلومینیومی، آهنی و نخی ساخته می شوند. پر استفاده ترین نوع تسمه ها، 316 می باشد که با نام تسمه آهنی نیز شناخته می شود.

اصلی ترین عنسر هایی که تسمه آهن را تشکیل می دهند، کروم، آهن و نیکل می باشند. حداقل درصد جرمی کروم در آن 10.5 درصد و حداکثر درصد جرمی کربن آن 1.2 درصد می باشد.

این ترکیب باعث شده است تا تسمه 316 مستحکم و مقاوم باشد. این تسمه برای ساخت قطعات خودروسازی، هواپیما سازی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان آلومینیوم آگرین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *