بازار آلومینیوم در سال 2021

کویل آلومینیوم

بازار آلومینیوم در سال 2021 به مانند اکثر بازارهای داخلی و خارجی متاثر از نتایج بدست آمده از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای سال 2021 خواهد بود.

برای روشن شدن تاثیر این انتخابات بر بازارهای جهانی از جمله بازار آلومینیوم، چند مقوله تاثیر گذار را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

تعرفه آلومینیوم در صورت برنده شدن بایدن

به نقل از روزنامه دنیای ‌اقتصاد:
ماده ۲۳۲ (تعرفه‌گذاری بر واردات فولاد و آلومینیوم) که در دولت ترامپ اجرا شده، میتواند چالشهای جدی را در بازار آلومینیوم در سال 2021 به همراه داشته باشد.
این موضوع می‌تواند با تغییر دولت و پیروزی نامزد حزب دموکرات یعنی جو بایدن در انتخابات امسال مورد اصلاح قرار گیرد یا به کلی لغو شود.
با این حال، کارشناسان تجارت می‌گویند هر‌گونه تغییری در برنامه‌های فعلی تجارت آمریکا ناگهانی نخواهد بود.
ویل پلنرت، یکی از شرکای موسسه موریس، منینگ و مارتین به پلتس گفته بایدن ممکن است در صورت رسیدن به کاخ‌سفید با چالش ظریفی مواجه شود.
چرا که او نمی‌تواند به راحتی تعرفه‌هایی که از سال ۲۰۱۸ برقرار بودند را حذف کند.
ضمنا توجه داشته باشید که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پیش بینی بازار آلومینیوم در سال 2021 از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
این کارشناس می‌افزاید این کار از نظر قوانین دموکراتیک نیز دشوار به‌نظر می‌رسد. که به صنعت آلومینیوم و فولاد این کشور و اتحادیه‌ها بگویید این عوارض را برمی‌دارید و مرزها را برای واردات بیشتر باز می‌کنید.
پلنرت می‌گوید انتظار دارد دولت احتمالی بایدن به‌جای لغو کامل تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم، آنها را با تعرفه‌های دیگری جایگزین کند.

 

به نقل از خبر گزاری ایرنا:

رئیس جمهوری آمریکا همچنین جو بایدن، رقیب انتخاباتی خود را پیرو چپ رادیکال و فردی ضد خدا و مذهب توصیف کرده و افزود: “او ضد خدا و ضد تفنگ است.”

بایدن قبلا گفته بود که کاتولیک بوده و سخنگوی ستاد انتخاباتی اش نیز با رد صحبت‌های ترامپ گفت: بایدن عمیقا مذهبی است و در سراسر زندگی خود از آن نیرو گرفته است.

ترامپ افزود: او دستور کار چپ رادیکال را پیگیری کرده و می‌خواهد سلاح‌های شما را بگیرد، متمم دوم قانون اساسی (درباره حق اسلحه) را نابود کند. انجیل و خدا را برنجاند.”

 

تاثیرات LME بر بازار آلومینیوم

از طرفی بازار آلومینیوم در سال 2021 و همچنین محصولات مشتقه از آن براساس قیمت قراردادهای آتی شمش آلومینیوم در بورس کالای لندن، بورس کالای نیویورک (کومکس) و بورس آتی شانگهای تعیین می‌شود.

اما قیمت آلومینیوم در ایران در بورس کالا تعیین می‌شود و قیمت نهایی آلومینیوم به قیمت‌های بورس جهانی و نرخ دلار در ایران وابسته است.

بر این اساس، قیمت شمش آلومینیوم عرضه شده در بورس از ضرب قیمت آلومینیوم در LME (بورس فلزات لندن) و میانگین نرخ حواله خرید و فروش نیمایی در ۱/۱ به علاوه ۶۰۰ ریال به‌دست می‌آید.

 

1 دیدگاه در بازار آلومینیوم در سال 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *